Chairman

Ernest L. Stevens, Jr. (Oneida Nation of Wisconsin)

Vice Chairman

David Z. Bean (Puyallup Tribe of Indians)

Treasurer

Andy Ebona (Douglas Village)

Secretary

Paulette Jordan (Coeur D'Alene)


Alaska Delegate

Vacant

Eastern Delegate

Robert McGhee (Poarch Band of Creek Indians)

  • Alternate:
    Michael Conners (St. Regis Mohawk)
    William Canella (Seneca Nation of Indians)

Eastern Oklahoma Delegate

Matthew Morgan (Chickasaw Nation)

  • Alternate:
    Billy Friend (Wyandotte Nation)
    Jerry Lankford (Miami Tribe)
    Craig Harper (Peoria Tribe)

Great Plains Delegate

Colette Brown (Spirit Lake Nation)

  • Alternate:
    William "Shorty" Brewer (Oglala Sioux Tribe)
    Randy Phelan (Mandan, Hidatsa, & Arikara Nation ["Three Affiliated Tribes"])

Midwest Delegate

Brandon Stevens (Oneida Tribe of Wisconsin)

  • Alternate:
    Craig Graveratte (Sagniaw Chippewa Indian Tribe)
    Melanie Benjamin (Mille Lacs Band of Ojibwe)

Navajo Delegate

Seth Damon

  • Alternate:
    Myron Lizer

Northwest Delegate

Denise Harvey (The Confederated Tribes of Grand Ronde)

  • Alternate:
    David Z. Bean (non-voting)
    Paulette Jordan (non-voting)

Pacific Delegate

Mark Macarro (Pechanga Band of Luiseno Indians)

  • Alternate:
    Richard Jones (Table Mountain Rancheria)
    Rosemary Morillo (Soboba Band of Luiseno Indians)
    Gary Santos (Tule River Tribe)

Rocky Mountain Delegate

Tino Batt (Shoshone-Bannock Tribes)

  • Alternate:
    Jenni Wildcat (Northern Arapaho Tribe)

Southern Plains Delegate

Lester Randall (Kickapoo Tribe of Kansas)

  • Alternate:
    Joe Poe Jr. (Kiowa Tribe)

Southwest Delegate

Stuart Paisano (Pueblo of Sandia)

  • Alternate:
    Idak Fierro (Pueblo of Pojoaque)

Western Delegate

Verlon Jose (Tohono O'Odham Nation)

  • Alternate:
    Paul Russell (Fort McDowell Yavapai Nation)
    Ned Norris (Tohono O'Odham Nation)

    At-Large

  • Greg Abrahamson (Spokane Tribe)
  • Rodney Butler (Mashantucket Pequot Tribal Nation)
  • Kurt Bluedog (Shakopee Mdewakanton Sioux Community)
  • Stephen Lewis (Gila River Indian Community)

    Associate Member Delegate (Non-Voting)

  • Jodi DiLascio (AmericanChecked Inc.)
  • Russell Witt (Ainsworth Game Technology)
  • Chris Georgacas (Goff Public)